ویژگی های پشم سنگ

صرفه جویی در انرژی

باتوجه به محدود بودن منابع انرژی  در سالهای اخیر یارانه انرژی از سوی دولت کاهش چشمگیری داشته  و هزینه انرژی سال به سال به صورت تصاعدی افزایش یافته است لذا امروزه صرفه جویی درمصرف انرژی حائز اهمیت بسیار بالایی می باشد.

با عایق کاری صحیح ساختمان تا ۷۵% از میزان اتلاف انرژی می توان جلوگیری کرد که در نهایت این هزینه مضاعف منجر به کاهش حجم تهویه در ساختمان می گردد که چه در مرحله خرید و چه در مرحله بهره برداری، در مقایسه با هزینه اولیه عایق کاری میزان هزینه بالاتری را به خود جذب کرده است.

به اسناد مرجع مرکز تحقیقات ساختمان ومسکن (کتاب خواص عایق حرارتی الیاف مدنی شامل چگالی،ضریب هدایت حرارتی و تنش فشاری) به شرح ذیل:

“تحقیقات دانشگاه درکسل در مور صنایع پرمصرف انرژی د آمریکا نشان دارد که مصرف عایق در صنایع کشور موجب صرفه جویی حدود دومیلیارد بشکه نفت در سال میشود که ارزش هزینه آن ۶۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۳ بوده است. با استفاده از روش های بهتر در عایق کاری حرارتی ساختمانها و تجهیزات صنعتی قدیمی، بیشتر از این میتوان صرفه جویی کرد”

با عایق کاری صحیح ساختمان تا ۷۵% از میزان اتلاف انرژی می توان جلوگیری کرد که در نهایت این هزینه مضاعف منجر به کاهش حجم تهویه در ساختمان می گردد که چه در مرحله خرید و چه در مرحله بهره برداری، در مقایسه با هزینه اولیه عایق کاری میزان هزینه بالاتری را به خود جذب کرده است.

ضد حریق

در مناطق شهری با کمبود زمین، تعداد چشمگیری از مردم در ساختمان های بلند مشغول به کار و زندگی هستند. باتوجه به این ساختار، اگر آتش سوزی  در این مناطق رخ دهد، می تواند عواقب بسیار جدی در برداشته باشد.

راه حل ما با استفاده از همان فرآیندیست که در قلب یک آتشفشان رخ می دهد. لذا عایق پشم سنگ در مجاورت حریق پایدار می ماند. در نتیجه الیاف پشم سنگ برای تمامی کاربردهایی که در آن مبحث حرارت و حریق مطرح است از پوشش های محافظ در برابر آتش تا ترمز ماشین و تا فرهای صنعتی می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

ویژگی های آکوستیکی

محافظت در برابر سر و صداهای ناخواسته می تواند تاثیر مثبتی بر آرامش، ظرفیت یادگیری و رفتار اجتماعی  ما بگذارد.

برای مثال؛ اگر در نزدیکی فرودگاه زندگی می کنید. در صورتی که سقف شما با پشم سنگ عایق شده باشد، سر و صدا شما تا ۴۰% کاهش می یابد.

منافذ هوای مبحوث در میان الیاف پشم سنگ موجب جذب صدا شده و از عبور آن از عایق جلوگیری می کند. 

سازگار با محیط زیست

بین انواع عایق هایی که تا به حال در دنیا ساخته شده اند پشم سنگ  بی ضرر ترین آنهاست و با محیط زیست کاملا سازگار است.

با تمام مصالحی که در ساختمان و صنایع به کار می روند سازگار است و تماس آن با مصالح مشکلی به وجود نمی آورد و همچنین باعث از بین رفتن ترکیبات نرم کننده در روکش کابل های برقی و لوله های pvc   نمی شود.

کشت هیدروپونیک

افزایش روز افزون جمعیت جهان و محدودیت منابع آب و خاک جهت تولید محصولات کشاورزی و پرورش گیاهان، بشر را  به فکر استفاده از این منابع کمیاب و ارزشمند انداخته است. از روش های مهم در این راستا، استفاده از کشت هیدروپونیک می باشد.هیدروپونیک یا آب کشت، از روش های خلاقانه ونوین تولید محصولات کشاورزی بدون خاک و با کم ترین نیاز به آب است که در آن تغذیه گیاه با استفاده از محلول غذایی صورت می گیرد. پشم سنگ از مذاب مواد معدنی (بازالت) در دمای ۱۴۲۰ درجه سانتیگراد تولید میشود که باعث استریل شدن محیط و همچینین غیر آلی بودن آن، امکان هیچگونه آلودگی مثل بیماری رشد آفت و قارچ  در آن فراهم نخواهدکرد. از مزایای کشت هیروپونیک با پشم سنگ می توان به نکات ذیل اشاره کرد: به دلیل تخلخل پشم سنگ نسبت به سایر بسترها ، میزان نفوذ اکسیژن افزایش می یابد که این امر موجب بهبود تهویه در محیط ریشه می گردد. همچنین پشم سنگ نسبت به سایر بسترها میزان جذب آب وحفظ رطوبت بالاتری دارد که این خاصیت تاثیر بسزایی در صرف جویی مصرف آب دارد که در شرابط فعلی کشور، در حال تجربه مشکلات جدی آب است. خشک‌سالی‌های مکرر توأم با برداشت بیش از حد آب‌های سطحی و زیرزمینی از طریق شبکه بزرگی از زیرساخت‌های هیدرولیکی و چاه‌های عمیق، وضعیت آب کشور را به سطح بحرانی رسانده‌است.