جکت چیست ؟

جکت، پوششی است که پیرامون عایق پشم سنگ قرار می گیرد و از آن در برابر شرایط و عوامل محیطی همچون رطوبت، ضربه و تغییرات جوی محافظت می کند و همچنین موجب بهبود عملکرد عایق پشم سنگ و ظاهر ساختمان تجهیزات می گردد.

کاربرد جکت

در بحث آکوستیک، پشم سنگ های پانلی با جکت های حفره دار کاور می شوند و علاوه بر بالا رفتن مقاومت فیزیکی آنها به صورت پرتابل قابل استفاده می باشند.

انواع جکت

• ورق آلومینیوم

آلومینیوم فلزی غیر شکننده است، از این رو حین خمش، شکسته و یا شکافته نمی شود. بنابراین عملکرد بسیار مناسبی برای پوشش عایق دارد. همچنین دارای مقاومت مناسبی در برابر خورندگی در انواع محیط ها می باشد.با این وجود برای تقویت این خاصیت از پوشش کاغذ کرافت استفاده می شود که به همراه پلی اتیلن بر روی ورق چسبیده می شود. ورق های آلومینیوم با توجه به شرایط و کاربردی که دارند با اشکال گوناگون صاف، کرکره ای، ذوزنقه، شادولاین، آجدار و همچنین آلیاژ های مختلف (سری 1000 تا 7000) و با ضخامت های 0.2 تا 30 میلیمتر و سختی های مختلف مورد استفاده قرار گیرند. در حالت کلی ساختار سازه اعم از فواصل زد ها و شاسی کشی صورت گرفته و… تعیین کننده نوع ورق می باشند.

اسلاید قبلی
اسلاید بعدی

• ورق استیل

این ورق در مقایسه با ورق آلومینیوم و گالوانیزه، بالاترین مقاومت در برابر خوردگی، طول عمر طولانی تر و شکل پذیری مناسب تری دارد. از ورق استیل برای پوشش عایق درصنایع حساس و مهم همچون سکوهای نفتی شناور(Off Shore)، کشتی سازی تاسیسات بیمارستانی و… استفاده می شود.

• ورق گالوانیزه

گالوانیزه پوشش روی است که از طریق فرآیند Hot-Dip بر روی ورق آهن اعمال می شود بطوری که در طی آن ورق آهنی از حمام روی مذاب عبور می کند. ورق گالوانیزه به عنوان پوشش، معمولا در مکان هایی که مورد محافظت در برابر اکسیداسیون باشد، استفاده می شود و در مقایسه با ورق آلومینیوم، انعطاف کمتر، وزن بیشتر و مقاومت فیزیکی بالاتری دارد.