پشم سنگ یا راک وول یک عایق حرارتی و صوتی است که از الیاف معدنی و ذوب کردن سنگ بازالت که خود یک سنگ آذین است به دست می آید.
این سنگ در دمای 1420 درجه ذوب میشود و سپس با نیروی گریز از مرکز به الیاف بسیار ریزی تبدل می گردد. این الیاف انواع مختلفی دارد و به صورت رول، تخته و لوله ایی در بازار یافت می شوند. انواع عایق پشم سنگ وجود دارد و در موارد متنوعی نیز مورد استفاده قرار میگیرد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید!

پشم سنگ چیست ؟

ابتدا برای تولید پشم سنگ یا Rock wool (راک وول)، قطعات سنگ بازالت را به همراه کک که یک مکمل سوخت است در یک کوره مخروطی شکل می ریزند. با استفاده از چوب یا گاز طبیعی ود میدن هوا به صورت مداوم، کک ها مشتعل می شوند و حرارت بالایی تولید می نماید. سنگ بازالت در دمای 1420 درجه سانتی گراد شروع به ذوب شدن می کند و از قسمت پایین مخروط خارج می شود. این مواد مذاب به سمت دستگاه سانتریفیوژ رفته تا با نیروی گریز از مرکز به الیاف تبدیل شود. این الیاف ها به سمت نوار نقاله می روند و سپس توسط دستگاهی به نام پاندول روی صفحه ای چیده میشود تا وارد دستگاه پخت یا کیورینگ شود.

 
در دستگاه کیورینگ یا پخت، الیاف به هم چسبیده میشود و ممکن است مقداری رزین نیز به آن اضافه شود تا طبق سفارش مشتری به ضخامت و چگالی مورد نظر برسد.
بعد از این مرحله محصول تولید شده بسته بندی میگردد و برای استفاده ارسال می شود.

در هر جایی که عایق پشم سنگ ایران به منظور صرفه جویی در مصرف انرژی نصب می شود، خواص عایق صوتی و حرارتی آن مزیت مضاعفی را عرضه می کند. در ادامه به این سوال پاسخ میدهیم که عایق پشم سنگ چیست و چه کاربردهایی دارد؟

تولید پشم سنگ
پشم سنگ لوله ای (پشم سنگ ایزوپایپ)
پشم سنگ ورقه ای پانلی

کاربرد و موارد مصرف پشم سنگ

هر جا که شما بخواهید عایق صوتی و حرارتی داشته باشید از عایق پشم سنگ استفاده میکند. این عایق موارد مصرف متفاوتی از جمله: عایق حرارتی، صوتی، رطوبتی و … دارد که در ادامه به تشریح آنها خواهید پرداخت.

 • عایق حرارتی
 • Rock wool یکی از بهترین عایق‌ های حرارتی موجود می باشد. ضریب انتقال حرارتی آن 0/034 می باشد و می‌تواند به طور موثر از اتلاف گرما و سرما جلوگیری نماید. استفاده از پشم سنگ به عنوان عایق حرارتی نقش بسزایی در کاهش مصرف انرژی دارد. این موضوع در کشور ما که قسمت عمده ای از انرژی در بخش مصارف خانگی صرف می شود، از اهمیت زیادی برخوردار است. از پشم سنگ برای عایق کاری در دیوارها، سقف‌ ها، کف‌ ها، لوله‌ ها و … استفاده می‌ شود.

 • عایق صوتی
 • پشم سنگ همچنین یک عایق صوتی بسیار موثر نیز می باشد که می‌ تواند صداهای مزاحم را به طور موثر جذب کند و به ایجاد یک محیط آرام کمک نماید. از پشم سنگ برای عایق کاری دیوارها، سقف‌ ها، کف‌ ها، استودیوها و فضاهایی که نیاز به آکوستیک بودن دارند، استفاده می‌شود.

 • عایق رطوبتی
 • از آنجایی که پشم سنگ دارای ساختاری متخلخل است، می‌تواند آب را به خوبی دفع نماید. به همین دلیل از راک وول برای عایق کاری دیوارها، سقف‌ها، کف‌ها و فضاهایی که نیاز به عایق کاری در برار رطوبت دارند مثل فضاهای سرویس بهداشتی، حمام ها، استخرها و … استفاده می‌شود.

 • عایق الکتریکی
 • پشم سنگ مقاومت الکتریکی بسیار بالایی دارد، به همین علت است که از پشم سنگ برای عایق کاری تجهیزات الکتریکی و جلوگیری از انتقال جریان الکتریکی استفاده می‌شود.

 • عایق ضدحریق
 • پشم سنگ در برابر آتش بسیار مقاوم بالایی از خود نشان می دهد و می‌تواند تا دمای 1420 درجه سانتیگراد بدون ذوب شدن مقاومت کند. از پشم سنگ برای عایق کاری ساختمان‌ها و تجهیزات در برابر آتش استفاده می‌شود.

  سازگار با محیط زیست

  استریل و ایمن

  آب گریز

  پشم سنگ

  عوامل موثر در کیفیت پشم سنگ

  کیفیت پشم سنگ به موارد بسیاری بستگی دارد که می تواند روی آن تاثیرگذار باشد. از استفاده از مواد اولیه و روند ساخت آن در مراحل ساخت.
  از موارد مهم و تاثیرگذار روی کیفیت پشم سنگ می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • نوع ماده اولیه پشم سنگ
 • مواد اولیه که همان سنگ بازالت می باشد که برای تولید پشم سنگ با کیفیت نیاز است و در مرغوب بودن آن موثر میباشد.

 • روش تولید پشم سنگ
 • روش تولید نیز یکی از مواردی است که باید هنگام تولید پشم سنگ مورد توجه قرار گیرد. از درستی چرخه تولید و سالم و استاندارد بودن دستگاه هایی که استفاده میشود تا بررسی درجه دمایی که برای ذوب کردن سنگ بالزالت نیاز است.

 • ضخامت و وزن پشم سنگ
 • ضخامت و وزن پشم سنگ نیز بر کیفیت آن تأثیر می‌گذارد. پشم سنگ با ضخامت و وزن بیشتر معمولاً کیفیت بهتری دارد.

  مزایا و ویژگی های پشم سنگ

  پشم سنگ مزایا و ویژگی های بارزی دارد مثل قابل بازیافت بودن آن یا سازگاری که با محیط زیست دارد. برخی از ویژگی های دیگر پشم سنگ را در ادامه برای شما آورده ایم:

 • راحتی در نصب
 • مقاومت در مقابل انتقال صوت
 • ضریب هدایت حرارتی پایین
 • مقاومت در برابر آتش مستقیم تا 4 ساعت
 • سازگاری بالا با محیط زیست
 • صرفه جویی در انرژی

  باتوجه به محدود بودن منابع انرژی در سالهای اخیر یارانه انرژی از سوی دولت کاهش چشمگیری داشته و هزینه انرژی سال به سال به صورت تصاعدی افزایش یافته است. لذا امروزه صرفه جویی در مصرف انرژی حائز اهمیت می باشد. با عایق کاری صحیح ساختمان تا ۷۵% میزان اتلاف انرژی را می توان کاهش داد.

  ضد حریق / عایق حرارتی

  در مناطق شهری با کمبود زمین، تعداد چشمگیری از مردم در ساختمان های بلند مشغول به کار و زندگی هستند. باتوجه به این ساختار، اگر آتش سوزی در این مناطق رخ دهد، می تواند عواقب بسیار جدی در بر داشته باشد. این عایق در مجاورت حریق پایدار می ماند. در نتیجه الیاف آن برای تمامی کاربردهایی که در آن مبحث حرارت و حریق مطرح است که از پوشش های محافظ در برابر آتش تا ترمز ماشین و تا فرهای صنعتی و … می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

  عایق صدا

  محافظت در برابر سر و صداهای ناخواسته می تواند تاثیر مثبتی بر آرامش، ظرفیت یادگیری و رفتار اجتماعی ما بگذارد. برای مثال، اگر در نزدیکی فرودگاه زندگی می کنید در صورتی که سقف شما با پشم سنگ عایق شده باشد، سر و صدا شما تا ۴۰% کاهش می یابد. منافذ هوای مبحوث در میان الیاف پشم سنگ موجب جذب صدا شده و از عبور آن از عایق جلوگیری می کند.

  سازگار با محیط زیست

  بین انواع عایق هایی که تا به حال در دنیا ساخته شده اند پشم سنگ بی ضرر ترین آنهاست و با محیط زیست کاملا سازگار است. با تمام مصالحی که در ساختمان و صنایع به کار می روند سازگار است و تماس آن با مصالح مشکلی به وجود نمی آورد.

   همچنین باعث از بین رفتن ترکیبات نرم کننده در روکش کابل های برقی و لوله های pvc نمی شود. برخلاف عایق های دیگر در این گروه،به دلیل قطور بودن الیاف آسیبی به پوست نمی رساند و در هنگام وقوع حریق دود و ترکیبات مسموم کننده از آن متصاعد نمی شود.

  روش تولید عایق پشم سنگ

  پشم سنگ به روش‌های مختلفی تولید می‌ شود گه یکی از رایج‌ ترین روش‌ های آن، روش دوار است. در این روش، سنگ بازالت در دمای بالا ذوب می‌شود و سپس با استفاده از نیروی گریز از مرکز به الیاف بسیار ریز تبدیل می‌شود. در ادامه مراحل تولید عایق پشم سنگ به روش دوار را برای شما آورده ایم:

   

  1. آماده سازی مواد اولیه

  اولین مرحله تولید عایق پشم سنگ، آماده سازی مواد اولیه است. سنگ بازالت، یعنی ماده اولی و اصلی تولید عایق پشم سنگ از معادن استخراج می‌شود و سپس خرد و آسیاب می‌شود.

  2. ذوب مواد اولیه

  در مرحله دوم، مواد اولیه خرد شده در کوره‌های مخصوصی در دمای بالا ذوب می‌شوند. دمای ذوب سنگ بازالت 1420 درجه سانتیگراد است.

  3. تابش الیاف

  در مرحله سوم، مواد مذاب با استفاده از نیروی گریز از مرکز به الیاف بسیار ریز تبدیل می‌شوند و این الیاف به صورت جامد در می‌ آیند.

  4. سرد کردن الیاف

  در این مرحله الیاف جامد شده با استفاده از هوا یا آب سرد می‌شوند.

  5. بسته بندی الیاف

  در مرحله پنجم، الیاف سرد شده به شکل‌های مختلف مانند تخته، لوله، روکش و … بسته بندی می‌شوند و برای مصارف مختلف آماده و ارسال میگردند.

  پشم سنگ ها بر اساس نوع کاربرد آنها نیز به دسته بندی های متنوعی تقسیم می شوند که هر کدام از آنها کاربرد متفاوتی دارد. برای مشاهده انواع عایق پشم سنگ روی آن کلیک کنید و همچنین برای آشنایی بیشتر با هر مدل از انواع عایق پشم سنگ، لطفا به صفحه آن که این مدل عایق را به تفصیل مورد بررسی قرار دادیم مراجعه نمایید.

  این نوع از عایق پشم سنگ برای عایق کاری سطوح مسطح و منحنی در صنایع، لوله ها با قطر بزرگ استفاده می‌ شود. پشم سنگ پس از منسجم شدن با سیم نسوز به توری دوخته میشود.

  پشم سنگ تخته ای یکی از رایج‌ترین انواع عایق پشم سنگ است. این نوع عایق برای عایق کاری دیوارها، سقف‌ ها و کف‌ ها استفاده می‌ شود. 

  برای عایق کاری و پوشش سقف های کاذب، سقف های سوله، کانال های گردش هوا و سیستم های تهویه مطبوع مورد استفاده قرار میگیرند.

  پشم سنگ لوله ای برای عایق کاری لوله‌ های آب، گاز و فاضلاب استفاده می‌ شود. این نوع از عایق پشم سنگ در قطرهای مختلف تولید می‌ شود.قطر پشم سنگ لوله ای حدودا 1/2 تا 16 اینچ میباشد.

  پشم سنگ فله ای

  پشم سنگ فله ای برای عایق کاری فضاهای فاقد شکل هندسی منظم بکار برد. این عایق پشم سنگ در کیسه‌ های بزرگ بسته بندی می‌ شوند. اطلاعات دقیق تری را ما در صفحه عایق پشم سنگ فله ای در اختیار شما قرار خواهیم داد.

  این نوع پشم سنگ مقاوم به نفوذ آب و رطوبت است در سکوهای نفتی شناور، کارخانجات در مناطق مرطوب و ….استفاده میشود

  ضخامت موجود پشم سنگ

  ضخامت های پشم سنگ 2 تا 10 سانتی متر است، که با توجه کاربرد و استفاده مورد نظر شما می توانید آنها را تهیه کنید. با این وجود انواع پشم سنگ، میتوانند ضخامت های متفاوتی داشته باشند.

  بهترین تولید کننده پشم سنگ در ایران

  شرکت پشم سنگ ایران محصولات خود را در انواع پشم سنگ تخته ای، پشم سنگ لوله ای، پشم سنگ پتویی، پشم سنگ هیدروپونیک مخصوص کشاورزی، پشم سنگ لحافی، پشم سنگ ضد رطوبت و فله ای تولید می کند که این محصولات در صنایع مختلف ساختمان سازی، نفت و گاز، پتروشیمی، صنایع خودروسازی و … کاربرد دارند. برای مشاهده برخی از پروژه های انجام شده توسط شرکت پشم سنگ ایران روی پروژه های پشم سنگ کلیک کنید.

  شرکت پشم سنگ ایران دارای گواهینامه های ISO 9001:2015 و ISO 14001:2015 است. این گواهینامه ها نشان دهنده کیفیت بالای محصولات و رعایت استانداردهای زیست محیطی توسط این شرکت می باشد. از جمله مزایای شرکت پشم سنگ ایران می توان به موارد زیر اشاره کرد:
  . کیفیت بالای محصولات
  . تنوع محصولات
  . بهره گیری از دانش فنی روز دنیا
  . استفاده از مواد اولیه با کیفیت
  . برخورداری از گواهینامه های ISO 9001:2015 و ISO 14001:2015
  شرکت پشم سنگ ایران محصولات خود را به سراسر کشور و همچنین به کشورهای همسایه صادر می کند. این شرکت با توجه به نیاز بازار و با بهره گیری از دانش فنی روز دنیا، همواره در حال توسعه محصولات و خدمات خود می باشد.
  پشم سنگ ضد رطوبت نانو

  پشم سنگ نانو

  آبگریزی محصولات شرکت پشم سنگ ایران

  در بعضی کاربردها، الزاما باید عایق به کار برده شده دارای این مشخصات باشد، مانند سکوهای نفتی شناور، کارخانجات احداث شده در مناطق مربوط، کلیه صنایع شناور من جمله کشتی سازی و اسکله های بارگیری و … در حال حاضر این تکنولوژی فقط برای محصولات شرکت پشم سنگ ایران از بین تولید کنندگان مشابه در دسترس می باشد. از مزایای دیگر آن افزایش طول عمر سازه ای است که به وسیله پشم سنگ ضد آب عایق کاری شده باشد. گزارشات آزمایشگاهی حاکی از آن است که محصولات تولیدی این شرکت با مشخصه ذکر شده دارای سطح پذیرش فراتر از استانداردهای موجود می باشد. این خصوصیت در تمام طول عمر عایق حفظ می شود و دائمی است.

  خرید عایق پشم سنگ

  شرکت پشم سنگ ایران یکی از اولین تولیدکنندگان پشم سنگ در کشور است. این شرکت با تولید و ارائه محصولات با کیفیت، توانسته است رضایت مشتریان خود را جلب نماید. کارشناسان شرکت پشم سنگ ایران با ارائه مشاوره رایگان، شما را در انتخاب بهترین نوع عایق پشم سنگ برای ساختمان خود راهنمایی می کنند.
  برای خرید عایق پشم سنگ از شرکت پشم سنگ ایران، می توانید با شماره تلفن های زیر تماس بگیرید
  88809529-33 , 88895601-3