پشم سنگ هیدروپونیک

افزایش روز افزون جمعیت جهان و محدودیت منابع آب و خاک جهت تولید محصولات کشاورزی و پرورش گیاهان، بشر را به فکر استفاده از این منابع کمیاب و ارزشمند انداخته است.
از روش های مهم در این راستا، استفاده از کشت هیدروپونیک می باشد.هیدروپونیک یا آب کشت، از روش های خلاقانه ونوین تولید محصولات کشاورزی بدون خاک و با کم ترین نیاز به آب است که در آن تغذیه گیاه با استفاده از محلول غذایی صورت می گیرد که با اجرا روش کشت بدون خاک،باعث کاهش هزینه ها ی زیادی برای آنها می شود، از جمله کاهش هزینه های کارگری مربوط به کنترل علفهای هرز،آفات و بیماری های مربوط به خاک، اصلاح و عملیات خاکورزی، را می توان نامبرد. با توجه به حذف یارانه و افزایش تصاعدی هزینه انرژی، در صرفه جویی مصرف انرژی حائز اهمیت بسیار بالایی می باشد.
پشم سنگ هیدروپونیک ماده‌ای است که در باغبانی به روش هیدروپونیک استفاده می‌شود. هیدروپونیک امروزه به یکی از روش‌های محبوب کشاورزی تبدیل شده‌است. به همین دلیل شرکت پشم سنگ ایران که اولین تولیدکننده عایق پشم سنگ است، همواره سعی کرده‌است کیفیت پشم سنگ‌های هیدروپونیک تولیدی خود را افزایش دهد. همچنین استفاده از این ماده به‌دلیل مزایایی که دارد، کاربرد زیادی در باغبانی پیدا کرده و موارد مصرفی زیادی دارد. با ما همراه باشید تا ابتدا با پشم سنگ قالبی هیدروپونیک و انواع آن به‌صورت کامل آشنا شوید، سپس تمامی کاربردهای این ماده را بررسی کنید. همچنین می‌توانید با مطالعه عوامل موثر در کیفیت و قیمت پشم سنگ قالبی هیدروپونیک، برای خرید بهترین شرکت را انتخاب کنید.

پشم سنگ هیدروپونیک

پشم سنگ قالبی هیدروپونیک چیست؟

پشم سنگ قالبی هیدروپونیک نوعی از پشم سنگ است که به صورت قالب‌های مکعبی و یا بلوکی تولید می‌شود. این قالب‌ها که از ذوب سنگ‌های بازالت تولید می‌شوند برای رشد گیاهان در سیستم باغبانی هیدروپونیک بسیار موثر هستند و مزایای زیادی دارند. از جمله مزایای پشم سنگ قالبی هیدروپونیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

· موجب رشد قوی ریشه‌ها می‌شود.
· بهترین بستر برای کشت هیدروپونیک محسوب می‌شود.
· مواد سمی تولید نمی‌کند.
· به حفظ رطوبت کمک می‌کند.
· این امکان را فراهم می‌کند که گیاهان از مواد مغذی بهتر و موثرتر استفاده کنند.
· منجر به جلوگیری از پوسیدگی ریشه‌ها می‌شود.
· به روند ریشه‌زنی سرعت می‌بخشد.
· گیاهان را در برابر خشکی مقاوم می‌کند.

کاربرد و موارد مصرف پشم سنگ هیدروپونیک

بستر کشت هیدروپونیک با پشم سنگ کاربردهای زیادی در بخش‌های مختلف باغبانی دارد. در ادامه به طور مفصل به هریک از این کاربردها می‌پردازیم:

بستر کشت در پشم سنگ هیدروپونیک

بستر کشت

پشم سنگ هیدروپونیک به‌عنوان بستر کشت برای طیف وسیعی از گیاهان مناسب است، به‌خصوص در کشت گیاهانی که به خشکی حساس هستند. زیرا پشم سنگ قابلیت نگهداری رطوبت را دارد و مانع از خشکی گیاهان می‌شود. در بستر پشم سنگ، گیاهان بدون وجود خاک مواد غذایی را جذب کرده و رشد می‌کنند‌. برای استفاده از پشم سنگ در هیدروپونیک قبل از هرچیز باید نحوه استفاده از این ماده را بدانید تا به‌درستی آماده کنید. برای کاشت معمولا سوراخی در پشم سنگ ایجاد می‌کنند و گیاه را داخل آن قرار می‌دهند.
پشم سنگ هیدروپونیک در گلخانه

استفاده در گلخانه ها

پشم سنگ هایدروپونیک به عنوان بستر کشت در گلخانه‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده منجر به رشد بهتر گیاهان در گلخانه‌ها می‌شود. استفاده از پشم سنگ گلخانه، افزایش کیفیت را در کنار کاهش هزینه‌های تولید در پی دارد. در این روش به دلیل کاهش مصرف آب، کود و سموم هزینه‌های شما کاهش می‌یابد و از هدر رفتن منابع طبیعی نیز جلوگیری می‌شود.
قلمه زدن در پشم سنگ هیدروپونیک

قلمه زدن

پشم سنگ برای قلمه‌زدن گیاهان نیز کاربرد دارد، زیرا با قرار گرفتن قلمه در پشم سنگ شما شاهد رشد سریع و خوب ریشه‌های گیاه خواهید بود. ساختار متخلخل و اسفنجی پشم سنگ برای قلمه به ریشه‌زایی سریع آن کمک می‌کند. پشم سنگ Hydroponics موارد مصرفی دیگری از جمله: کشت گیاهان دارویی، زینتی، آپارتمانی و… را نیز دارد. بنابراین با استفاده از این ماده می‌توانید بهره‌وری محصولات کشاورزی خود را افزایش دهید.

عوامل موثر در کیفیت پشم سنگ هیدروپونیک

عوامل زیادی در کیفیت پشم سنگ هیدروپونیک موثرند و نقش مهمی را ایفا می‌کنند؛ برخی از عوامل موثر بر کیفیت این ماده عبارتند از:

نوع سنگ معدنی

همانطور که گفته‌شد پشم سنگ هیدروپونیک از سنگ بازالت ساخته می‌شود‌. بنابراین نوع و کیفیت سنگ بالزاتی تاثیر مستقیم بر روی کیفیت پشم سنگ هایدروپونیک دارد.

فرآیند تولید

فرآیند تولید در شرکت‌ها باید به‌گونه‌ای باشد که پشم سنگ ساختاری متخلخل پیدا کند تا برای رشد سریع و خوب ریشه‌ها مناسب باشد.

خواص زهکشی

پشم سنگ باید دارای خواص زهکشی باشد تا بتواند رطوبت را به‌خوبی حفظ کند و از پوسیدگی ریشه‌ها جلوگیری شود.

اندازه دانه‌ها

اندازه دانه‌ها نیز تاثیر زیادی بر کیفیت پشم سنگ تولیدی دارد. اندازه‌ها دانه‌ها باید یکنواخت باشد.

ماندگاری پشم سنگ

اگر پشم سنگ در برابر عواملی مانند رطوبت، دما و سایر عوامل مقاوم باشد، ماندگاری بالایی خواهد داشت.

روش نگهداری و استفاده از آن

روش نگهداری پشم سنگ هیدروپونیک بر کیفیت آن تاثیر مستقیم دارد. پشم سنگ هیدروپونیک باید در مکانی خشک وخنک نگهداری شود.
پشم سنگ هیدروپونیک

مزایای استفاده از کشت هیدروپونیک یا پشم سنگ کشاورزی چیست؟

پشم سنگ هیدروپونیک نسبت به سایر بسترها میزان جذب آب وحفظ رطوبت بالاتری دارد حدود 70 درصد بهره‌وری آب را افزایش می‌دهد که این خاصیت تاثیر بسزایی در صرف جویی مصرف آب دارد که در شرایط اقلیمی کشور، که با کمبود جدی آب مواجه هستیم . خشک‌سالی‌های مکرر توأم با برداشت بیش از حد آب‌های سطحی و زیرزمینی از طریق شبکه بزرگی از زیرساخت‌های هیدرولیکی و چاه‌های عمیق، وضعیت آب کشور را به سطح بحرانی رسانده‌است.
پشم سنگ از مذاب مواد معدنی (بازالت) در دمای 1420 درجه سانتیگراد تولید میشود که باعث استریل شدن محیط و همچینین غیر آلی بودن آن بستر رشد آفت و قارچ در آن فراهم نخواهدکرد در نتیجه مصرف قارچ‌كش كاهش می‌یابد و لذا، تمام بذرهای کاشته شده تبدیل به گیاهچه میشود که با توجه به گران بودن بذر، در مقیاس گسترده باعث کاهش هزینه خواهد شد. همچنین در مصرف كود نیز صرفه‌جویی زیادی می‌شود. قیمت كود بسیار هزینه بر است و در سیستم كشت بسته، مجدداً از آن استفاده می‌شود.این كار باعث می‌شود كودشیمیایی كمتری وارد محیط ‌شود .
به دلیل تخلخل پشم سنگ نسبت به سایر بسترها ، میزان نفوذ اکسیژن افزایش می یابد که این امر موجب بهبود تهویه در محیط ریشه می گردد.

قیمت پشم سنگ هیدروپونیک

برای پشم سنگ هیدروپونیک نمی‌توان قیمت مشخصی تعیین کرد، زیرا قیمت پشم سنگ به عوامل مختلفی بستگی دارد و شرایط بازار همیشه یکسان نیست. از آنجایی که پشم سنگ هایدروپونیک انواع مختلفی دارد و شرکت‌های زیادی در کیفیت‌های مختلف آن را تولید می‌کنند؛ این ماده قیمت‌های متفاوتی بر اساس کیفیت خواهد داشت. علاوه بر این اندازه دانه‌های پشم سنگ در مواردی عاملی موثر در قیمت آن است. معمولا پشم سنگ‌هایی با دانه‌های ریزتر گران‌تر هستند. موارد مختلف دیگری از جمله وزن، شرکت تولیدی و روش خرید نیز در قیمت پشم سنگ هیدروپونیک موثر خواهند بود. برای مثال در اکثر مواقع در خرید عمده شاهد قیمت مناسب‌تری نسبت به خرید خرده‌فروشی خواهیم بود.

روش تولید عایق پشم سنگ هیدروپونیک

پشم سنگ کشاورزی برای روش هیدروپونیک از مواد اولیه طبیعی ساخته می‌شود. عایق الیاف هیدروپونیک از مواد غیر آلی و معدنی ساخته شده که از ذوب سنگ‌های آذرین تولید می‌شود. ذوب این سنگ‌ها در دمای ۱۵۰۰ درجه سانتیگراد انجام می‌شود‌. برای تولید این ماده طبیعی ابتدا مواد اولیه را خریداری می‌کنند و آنها را برای تولید پشم سنگ آماده می‌کنند. معمولا مواد اولیه شامل سنگ‌های آذرین، روغن و رزین است‌. پس از ذوب سنگ‌ها آذرین، آنها را با استفاده از روش‌ها و تکنیک‌هایی تبدیل به الیاف می‌کنند. سپس با افزودن برخی مواد افزودنی شیمیایی مانند روغن و رزین، سنگ‌های آذرین ذوب‌شده را تبدیل به شکل و فرم دلخواه می‌کنند. عایق پشم سنگ هیدروپونیک در قالب‌های مختلفی از جمله مکعبی و استوانه‌ای ساخته می‌شود. در نهایت پس از قالب‌گیری و سرد شدن، محصولی تولید می‌شود که برای رشد گیاهان و کشت هیدروپونیک بسیار مناسب است و کاربردهای مختلفی در باغبانی و کشاورزی دارد.

انواع پشم سنگ هیدروپونیک

انواع پشم سنگ هیدروپونیک پشم سنگ هیدروپونیک در انواع مختلفی تولید می‌شود که هریک ویژگی‌ها و کاربردهای متفاوتی دارد. در واقع این ماده بر اساس ویژگی‌هایی مانند تراکم، قالب و ابعاد و کاربردها دسته‌بندی می‌شوند. برخی از رایج‌ترین و پرکاربردترین انواع پشم سنگ عبارتند از:
قالب‌های مکعبی: این قالب‌ها که به‌صورت مکعبی تولید می‌شوند، دارای تراکم و ضخامت مناسب برای کاشت انواع گیاهان هستند. این نوع از قالب‌ها در اندازه‌های مختلف تولید می‌شوند.
قالب‌های استوانه‌ای: قالب‌های استوانه‌ای معمولا برای کاشت گوجه‌فرنگی و خیار استفاده می‌شوند.
قالب‌‌های رول: این نوع قالب که به صورت رول‌های بزرگ تولید می‌شود دارای ضخامت و تراکم مناسب است.
قالب‌های تخت: قالب‌های تخت نیز نوعی دیگر از انواع پشم‌سنگ هستند که مناسب گلدان‌های هیدروپونیک می‌باشند.
پشم سنگ نرم: این نوع پشم سنگ ساختاری نرم دارد که برای گیاهانی که نیاز به رطوبت بیشتری دارند بسیار مناسب است.
پشم سنگ سفت: این نوع از پشم سنگ هیدروپونیک ساختاری مستحکم و سفت دارد که منجر به جلوگیری از هدررفتن آب و انرژی می‌شود.

نحوه کاشت هیدروپونیک در پشم سنگ به چه صورت میباشد؟

از پنل پشم سنگ هیدروپونیک به عنوان بستر کاشت بذر استفاده میشود که در موقع کاشت بذر، باید حفره هایی در داخل پنل ایجاد کرد و سپس با فله پیرامون آن را پوشاند که پس از کاشت هر قسمت از گیاه توصیه می گرد تا زمان استقرار کامل بذر در محل خود صرفاً از آب تنها به صورت قطره ایی استفاده گردد و پس از کمی رشد گیاه با اطلاع از نیاز غذایی آبیاری همراه با محلول غذایی با نیم در هزار شروع بتدریج غلظت نهایی به یک در هزار رساند.

نتیجه گیری

در نهایت پشم سنگ برای کاشت بدون خاک یا همان هیدروپونیک بسیار مناسب است و با توجه به مزایایی که دارد منجر به رشد خوب و سالم گیاهان می‌شود. البته توجه کنید که با وجود اینکه پشم سنگ هایدروپونیک گزینه‌ای مناسب برای کاشت گیاهان است، باید در انتخاب نوع و کاربرد آن دقت کنید. برای انتخاب بهترین نوع پشم سنگ می‌تواند با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید تا از مشاوره رایگان شرکت پشم سنگ ایران بهره‌مند شوید.