پشم سنگ بلاگ

کاربرد های عایق برودتی پشم سنگ

یکی از نگرانی های که در حوزه صنعتی و نیمه صنعتی و حتی مجتمع های مسکونی وجود دارد، هدر رفت انرژی از سوی لوله و تاسیسات است. با توجه به اینکه اغلب متریال ها قادر به انتقال حرارت هستند، لذا استفاده از عایق در این شرایط کاملا ضروری خواهد بود.
عایق برودتی پشم سنگ از هدر رفت سرما ,گرما تولید شده به وسیله سیستم های وسرمایشی و گرمایشی ، جلوگیری میکند.

عایق برودتی چیست و چه کاربردی دارد؟

عایق برودتی، اصلی است که برای کنترل و کاهش انتقال حرارت از منبع گرمایی به محیط سرد استفاده می شود. از طریق کاهش انتقال حرارت تابشی و انتقال حرارت همراه با هوا، عایق های برودتی جلوی افزایش برودت در ساختمان ها و سازه ها را می گیرد.
عایق سرما باید دارای هدایت حرارتی کم، توانایی بازتاب حرارت و جذب کمی از آن و مقاومت در برابر رطوبت باشد. همچنین باید توانایی حفظ حرارت در ساختمان را داشته و از نفوذ حرارت همراه با هوا جلوگیری کند.
عایق بندی سرمایی از آن جهت حائز اهمیت است که در صنعت ساختمان و صنایع دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. از کاربرد های آن می توان به عایق بندی دیوار ها، سقف، کف، پنجره ها، لوله ها و سیستم های گرمایشی و سرمایشی اشاره کرد.
عایق پشم سنگ : عایق برودتی پشم سنگ یکی از قدیمی ترین عایق های حرارتی و صوتی ساختمانی است که از ذوب سنگ بازالت ساخته می شود.
این عایق مقاومت بسیار بالایی در برابر حرارت دارد و می تواند دما را تا 750 درجه سانتی گراد تحمل کند.
پشم سنگ، علاوه بر عایق حرارتی، نقش مهمی در پیشگیری از گسترش آتش سوزی در ساختمان دارد و از انتقال صدا نیز جلوگیری می کند. این عایق معمولاً در صنایع مختلف مانند نفت و گاز، پتروشیمی، پالایشگاه ها ، ساختمان، صنایع مادر، تجهیزات انتقال دما و سیستم های تهویه استفاده می شود.
عایق های برودتی پشم سنگ به عنوان بهترین عایق شناخته شده که از الیاف معدنی بازالت تولید می شوند.
برای کاهش انتقال حرارت در سیستم های گرمایشی و سرمایشی استفاده می شود. ماهیت تحمل حرارتی الیاف پشم سنگ تولید شده از سنگ بازالت، در کنار تراکم ایجاد شده به واسطه فضا های هوایی که درون آن شکل می گیرد خواص بسیار خوبی را به آن اضافه می کند.
این عایق دارای خواص فوق العاده ای مانند هدایت حرارت کم، پایداری حرارتی و مقاومت در برابر آتش است.
برای ساخت این محصول از یک روش خاص استفاده می شود.
1. ابتدا سنگ بازالت را در دمای 1420 درجه حرارت داده تا ذوب شود. برای ایجاد این حرارت، کک همراه با سنگ بازالت در کوره قرار می گیرد و سپس با استفاده از گاز یا چوب و هوای مشتعل آن را روشن می کنند.
2. سپس الیاف سنگ بازالت تولید شده و توسط دستگاه سانتریفیوژ جدا می شوند.
3. این الیاف بعداً در دستگاه کیورینگ پخته می شوند. پشم سنگ تا دمای 750 درجه سانتیگراد را تحمل می کند.
محصولات پشم سنگ در صنایع مختلفی استفاده می شوند، از جمله در دیگ های بخار، ساختمان ها، کوره های حرارتی و دودکش ها. این محصول از نظر بهداشتی و محیط زیستی بسیار کم خطر است و برای سلامتی انسان و محیط زیست خطری ندارد.
برای آگاهی از قیمت هامی توانید با تماس با شرکت پشم سنگ ایران، اولین تولید کننده عایق پشم سنگ در ایران، اطلاعات لازم را کسب کنید.
شماره های این شرکت به ترتیب به صورت 91006727 ، 3-88895601 و 33- 88809529 است که در داخل سایت شرکت نیز ثبت شده است.

بهترین عایق برودتی

عایق های برودتی پشم سنگ به عنوان بهترین عایق شناخته شده که از الیاف معدنی بازالت تولید می شوند.
عایق برودتی پشم سنگ که از پشم سنگی ساخته شده، برای کاهش انتقال حرارت در سیستم های گرمایشی و سرمایشی استفاده می شود. با استفاده از سنگ های طبیعی مانند بازالت، پشم سنگ به صورت طبیعی ایجاد می شود و فضا های هوایی درون آن شکل می گیرد که خواص بسیار خوبی را به آن اضافه می کند.
این عایق دارای خواص فوق العاده ای مانند هدایت حرارت کم، مقاومت در برابر رطوبت، پایداری حرارتی و مقاومت در برابر آتش است. ویژگی ها و خواص دقیق عایق برودتی پشم سنگ ممکن است بسته به نام تجاری و تولیدکننده متفاوت باشد.
برای ساخت این محصول از یک روش خاص استفاده می شود. ابتدا سنگ بازالت را در دمای بسیار بالا حرارت داده تا ذوب شود. برای ایجاد این حرارت، کک همراه با سنگ بازالت در کوره قرار می گیرد و سپس با استفاده از گاز یا چوب و هوای مشتعل آن را روشن می کنند.
سپس الیاف بسیار ریز از سنگ بازالت تولید شده و توسط دستگاه سانتریفیوژ جدا می شوند. این الیاف بعداً در دستگاه کیورینگ پخته می شوند. پشم سنگ دما های بالایی تا 750 درجه سانتیگراد را تحمل می کند.
محصولات پشم سنگ در صنایع مختلفی استفاده می شوند، از جمله در دیگ های بخار، ساختمان ها، کوره های حرارتی و دودکش ها. این محصول از نظر بهداشتی و محیط زیستی بسیار کم خطر است و برای سلامتی انسان و محیط زیست خطری ندارد.

کاربرد عایق برودتی در صنایع مختلف

عایق های برودتی در صنایع مختلف، کاربرد های متعددی دارند که برخی از آن ها شامل موارد زیر می شوند.

در صنعت ساخت و ساز

عایق برودتی پشم سنگ به عنوان یک عنصر حیاتی برای عایق بندی حرارتی و صوتی در صنعت ساخت و ساز استفاده می شود. این نوع عایق بر روی دیوار ها، سقف و کف ساختمان ها استفاده می شود تا از انتقال حرارت و صدا جلوگیری کند.

عایق بندی لوله و فاضلاب

عایق پشم سنگ می تواند در عایق بندی لوله ها و تجهیزات آب و فاضلاب، دیوار های جداکننده آتش، سیستم های صوتی و سازه های فلزی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

ساختمان های مسکونی

در ساختمان های مسکونی، استفاده از عایق پشم سنگ می تواند از انتقال صدا و حرارت جلوگیری کرده و محیطی آرام و دلپذیر را برای ساکنان فراهم کند.

ساختمان های انرژی پذیر

در ساختمان های انرژی پذیر، این نوع عایق می تواند به بهره وری انرژی کمک کرده و در حفظ حرارت در زمستان و خنک نگه داشتن در تابستان موثر باشد.
به طور خلاصه، عایق پشم سنگ یک راه حل کارآمد و موثر برای عایق بندی در ساختمان ها است که می تواند در محافظت از ساختمان در برابر شرایط جوی و انتقال صدا و حرارت نقش داشته باشد.

تفاوت عایق برودتی و حرارتی

عایق حرارتی و عایق برودتی پشم سنگ هر دو ابزاری هستند که برای کاهش هدر رفت انرژی استفاده می شوند.
این عایق ها می توانند از جنس فومی، الاستومری یا معدنی باشند و نقش اصلی آن ها جلوگیری از فرار انرژی گرما یا سرما است.
تنها تفاوت بین عایق حرارتی و برودتی این است که اولی در وسایل گرمایشی استفاده می شود تا از هدر رفت انرژی گرمایی جلوگیری کند. اما دومی در وسایل سرمایشی به کار می رود تا از هدر رفت سرما جلوگیری کند و عملکرد بهتر و هزینه کمتری را به سیستم سرمایشی ارائه دهد.

نتیجه گیری

در این مقاله با عایق برودتی پشم سنگ و کاربرد های آن در صنایع مختلف آشنا شدید. دانستید این عایق در صنایع ساخت و ساز، لوله و فاضلاب، ساختمان های مسکونی و ساختمان های انرژی پذیر استفاده می شود. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *